Sprawozdanie z XV Forum Stowarzyszenia ProCAx

Pzamekiętnaste – jubileuszowe – Forum Inżynierskie Stowarzyszenia ProCAx zostało zorganizowane na Zamku SIMP w Rydzynie w dniach 9-11 listopada 2017 roku. Zgromadziło 35 zarejestrowanych uczestników z różnych ośrodków naukowych i przemysłowych w Polsce.

Rozpoczęte sesją plenarną w czwartek po południu obrady odbywały się w odrestaurowanej historycznej Sali Czterech Pór Roku.  Zarówno w tym jak i w następnym dniu, prelekcje uzupełniały plakaty opracowane przez uczestników Forum, rozwieszone w obszernym holu Zamku, gdzie gromadzono się w czasie przerw kawowych.

Uroczysta czwartkowa kolacja w eleganckiej zamkowej restauracji była pierwszą okazją do swobodnej dyskusji na tematy naukowe i nie tylko. W połowie kolacji dyrektor Zamku, Zbigniew Szukalski zaprosił uczestników na zwiedzanie obiektu i oprowadzając nas po zabytkowych wnętrzach, przez godzinę opowiadał o bogatej historii siedziby króla Stanisława Leszczyńskiego, która odegrała niepoślednią rolę w wydarzeniach politycznych swojej epoki. Zniszczona całkowicie przez Rosjan w 1945 roku, została odbudowana staraniem SIMP i jest aktualnie największym zamkiem Wielkopolski. Po zwiedzaniu uczestnicy wrócili na dalszą część kolacji, która trwała do godziny 22.09 zwiedzanieDrugi dzień Forum był wypełniony sesjami naukowymi, zlokalizowanymi w Sali Czterech Pór Roku. Poziom prezentowanych prac i kompetencje autorów należy ocenić wysoko, przy czym na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród referowanych zagadnień i osiągnięć własnych nie było opracowań spłyconych. Świadczy to o dojrzałości autorów, z których wielu to stali bywalcy Forów Inżynierskich ProCAx. Prezentacje ułożyły się w interesujący przegląd działań ośrodków naukowych w różnych obszarach inżynierskich, z dominacją opracowań dotyczących innowacji w zagadnieniach konstrukcyjnych, technologicznych oraz bezpieczeństwa i ekologii w projektowaniu różnorodnych obiektów techniki. Osobiście za szczególnie ciekawe uważam przedstawione zagadnienia udanego przemysłowego opanowania technologii wytłaczania na gorąco oraz zaawansowanych badań struktur komórkowych wykonywanych metodami przyrostowymi, których wytrzymałość, ustalana eksperymentalnie, daje zaskakujące spostrzeżenia i sprawia, że należy weryfikować ustalone wyobrażenia o właściwościach nowych materiałów i technologii, do których niekoniecznie da się zastosować znane schematy.

W obradach brali udział przedstawiciele firmy Smart Solutions, którzy w przerwach prezentowali urządzenia do pobierania danych metodami optycznymi, dzięki czemu można było naocznie przekonać się o znacznym postępie w jakości i dokładności odwzorowań geometrii nowymi technikami. 05 obradyW kuluarach czas wypełniony był dyskusjami i wymianą spostrzeżeń dotyczących prowadzonych prac i własnych doświadczeń, nawiązywano kontakty i dzielono się informacjami o możliwościach badawczych poszczególnych ośrodków. Z satysfakcją należy odnotować, że było to spełnieniem zamiaru organizatorów, polegającego na „powrocie do korzeni”, czyli takim przygotowaniu formuły Forum, aby było ono przede wszystkim spotkaniem środowiska inżynierskiego.

Ukoronowaniem dnia, wypełnionego obradami, był koncert z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Orkiestra wojskowa z Żagania, wsparta solistami, wykonała na wysokim poziomie repertuar, dobrany z dużym wyczuciem i pozbawiony patosu, często obecnego przy okazji świąt narodowych. Wysłuchanie koncertu było dużej miary przeżyciem estetycznym, co jest praktycznie niespotykane przy okazji konferencji naukowych, nawet tych o tradycyjnie wysokiej randze. W oprawie zamkowej sali balowej, o architekturze zawierającej akcenty narodowe, koncert wykonany przez utalentowanych artystów stał się wydarzeniem samym w sobie. Szkoda, że sala pomieściła zaledwie nieco ponad trzystuosobową publiczność, a emocje towarzyszące odbiorowi sztuki nie są możliwe do przekazania w formie pisanej. Dzięki autentycznym talentom i osobowościom scenicznym solistów oraz aranżacjom muzycznym i własnym interpretacjom znanych i mniej popularnych utworów w wykonaniu najlepszej orkiestry wojskowej w kraju, otrzymaliśmy widowisko na zachwycającym artystycznie poziomie. 18 koncert

Po koncercie uczestnicy Forum wzięli udział w bankiecie z okazji Dnia Niepodległości, wraz z artystami, lokalnymi władzami, dyrekcją zamku i zaproszonymi gośćmi. Była to kolejna okazja do podzielenia się wrażeniami  – tym razem natury nieco innej niż techniczna.

Ostatnim punktem tego dnia, zrealizowanym już późną nocą, była dyskusja władz Stowarzyszenia ProCAx, która odbyła się w Sali Rycerskiej, specjalnie przygotowanej przez obsługę zamku. Omówiono zamierzenia oraz formy działań na najbliższy rok, a także przedyskutowano możliwości pozyskiwania na nie środków finansowych z różnych źródeł, zainteresowanych wspieraniem działalności naukowo-technicznej.

Głównym punktem programu w sobotę był wyjazd do oddalonego o 30 km Muzeum Motoryzacji w Gostyniu. Jego właściciel, Maciej Peda, jest znaną postacią w kręgu kolekcjonerów zabytkowej techniki, a w samym muzeum mogliśmy podziwiać unikalne automobile, z których większość ma udokumentowaną przeszłość, w tym nierzadko związaną z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Wśród eksponatów są m.in. zachowany w oryginalnym stanie Willys Overland, którym amerykańska delegacja przyjechała w charakterze obserwatorów na plebiscyt na Śląsku w 1921 roku, Lorraine-Dietrich barona Goetza (przedwojennego właściciela Browaru Okocim) czy Lancia Aprilia z lat 40. znanego zawodnika sportowego Michała Nahorskiego. Właściciel kolekcji, kiedy dowiedział się, że reprezentujemy środowisko techniczne, oprowadził nas także po dwóch dużych halach z eksponatami lotniczymi i sprzętem ciężkim, których normalnie nie udostępnia zwiedzającym.

25 muzeumOstatnim punktem Forum był obiad w restauracji rydzyńskiego zamku, po którym uczestnicy rozjechali się do domów.

Podsumowując tegoroczne spotkanie, należy je ocenić jako bardzo udane, na co złożyło się wiele czynników. Jest to zasługą przede wszystkim uczestników, którzy poważnie potraktowali zgłoszone tematy, opracowując je starannie i prezentując w atrakcyjny dla słuchaczy sposób. Wyjątkowo trafny był wybór lokalizacji Forum w zamku rydzyńskim, który ugościł nas po królewsku, co zawdzięczamy zarówno jakości obsługi obiektu jak i życzliwości dyrektora Szukalskiego, doskonale znającego potrzeby środowiska inżynierskiego, co nie zawsze ma miejsce w innych ośrodkach konferencyjnych. Zdecydowanie rekomendujemy Zamek jako znakomite miejsce do organizacji konferencji, spotkań integracyjnych czy innych imprez. Atmosfera renesansowej królewskiej siedziby, architektura sal obrad oraz wysoki standard hotelu ulokowanego w historycznych wnętrzach, w połączeniu z wydarzeniami kulturalnymi, których Zamek organizuje wiele, w naturalny sposób podnosi rangę spotkania i jego odbiór przez uczestników.

dr inż. Mieczysław Płocica, z-ca przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego

Plakaty

AKTUALNOŚCI

  • ProCAx obejmuje patronat merytorycznego nad XV Konferencji Naukowo-Technicznej Techniki Komputerowe w Inżynierii TK’2018 (PDF, WWW)
  • Plan konferencji: POBIERZ
  • Szablon plakatu A1: POBIERZ
  • Przesyłanie plakatów do 20.10.2017 na adres rmarkiewicz@educax.net
  • Opłata za wydruk jednego artykułu w Mechaniku - 750 zł (trzy strony) na konto Stowarzyszenia ProCAx

Komitet organizacyjny

Ryszard MARKIEWICZ
Przewodniczący
Mieczysław PŁOCICA
Z-ca Przewodniczącego
Stanisław SKOTNICKI
Sekretarz
Włodzimierz ADAMSKI
Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Politechnika Rzeszowska
Marek WYLEŻOŁ
Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska
Michał KARPIUK
Wydział Mechaniczny, Politechnika Krakowska, ADKSolid
Przemysław SIEMIŃSKI
Wydział SiMR, Politechnika Warszawska
Paweł PŁATEK
Wydział Mechatroniki i Lotnictwa, WAT
Paweł ZAWADA
...

 

 

Publikacje

PUBLIKACJE

Po pozytywnych recenzjach artykuły mogą zostać opublikowane w następujących czasopismach (zgodnie z ich wytycznymi):

  • Machine Dynamics Research (14 punktów MNiSW) - publikacja w języku angielskim;
  • Mechanik (11 punktów MNiSW) - publikacja w języku polskim, dodatkowa opłata ustalana przez wydawcę to 750zł.

 

 

 

Komitet naukowy

Dr hab. inż. Włodzimierz ADAMSKI
Politechnika Rzeszowska, SIMP PZL Mielec A Sikorsky Company
Dr hab. inż. Adam MARCINIEC
Wydział BMiL Politechnika Rzeszowska
Prof. dr hab. inż. Jan DUDA
Wydział Mechaniczny, Politechnika Krakowska
Prof. dr hab. inż. Jerzy MAŁACHOWSKI
Wydział Mechaniczny WAT
Dr inż. Wojciech MUSIAŁ
Wydział Mechaniczny, Politechnika Koszalińska
Dr inż. Mieczysław PŁOCICA
Wydział BMiL, Politechnika Rzeszowska
Prof. dr hab. inż. Jerzy POKOJSKI
Wydział SiMR, Politechnika Warszawska
Dr inż. Przemysław SIEMIŃSKI
Wydział SiMR, Politechnika Warszawska
Dr hab. inż. Wojciech SKARKA
Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska
Prof. dr hab. inż. Piotr SKAWIŃSKI
Wydział SiMR, Politechnika Warszawska
Dr hab. inż. Marek WYLEŻOŁ
Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska

pełne uczestnictwo prelegenta z noclegiem
PLN 850
40 PLN – dopłata do pokoju jednoosobowego
pełne uczestnictwo osoby towarzyszącej z noclegiem
PLN 800
uczestnictwo prelegenta bez noclegu
PLN 570
opłata obejmuje udział w sesjach, obiad i uroczystą kolację
uczestnictwo studenta bez noclegu
PLN 220
opłata za udział w sesjach oraz obiad

 

 

LogoProcaxOpłatę konferencyjną prosimy wpłacać do 01.09.2017 r.
Bank BGŻ 42 2030 0045 1110 0000 0301 0520
Treść przelewu: „XV Forum + imię i nazwisko uczestnika
Stowarzyszenie ProCAx
ul. Wiśniowa 56, 02-520 Warszawa

DANE KONTAKTOWE
XV Forum Inżynierskiego ProCAx
Przewodniczący komitetu organizacyjnego:
mgr inż. Ryszard Markiewicz,
tel. kom.: 501-599-266
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ADRES DO KORESPONDENCJI
XV Forum Inżynierskie ProCAx
ul. Wiśniowa 56, 02-520 Warszawa